Çevrenizdekileri gerçekten tanımanıza yardımcı olacak 7 ilginç soru

Hepimiz gün içinde birçok kişiyle muhatap olsak da herkesin zaman geçirmekten zevk aldığı kişiler vardır. Okulda, iş yerinde veya sokakta konuşmak zorunda olduğumuz kişilerin yanı sıra, boş vakitlerimizi geçireceğimiz, birlikte daha fazla eğlendiğimiz arkadaşlarımız var. Buna rağmen birçok insan çevredeki insanları anlamaya çalışmaktadır. Bu çalışma, tüm iyi niyetli uğraşlara rağmen nadiren başarıyla sonuçlansa da genellikle başarısızlıkla sonuçlanır. Çünkü insanlar başkalarını gerçekten anlamak için ne yapmaları gerektiğini bilmiyorlar. Aslında tüm bu kargaşaya son verecek olan şey doğru soruları sormaktan geçiyor. Doğru soruları sorarsanız, insanlarla iletişim kurmanız ve onları anlamanız kolaylaşır. Peki, ne gibi sorular sormalıyız ve bunu nasıl yapabiliriz? Çevrenizdekileri gerçekten anlamanıza yardımcı olacak 8 ilginç soruyu Yaşam sizin için derledi;

1. “Çocukluğunda en çok neyden hoşlanırdın?”

Bu soru, karşınızdaki kişi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Vereceği cevap, kendilerinin nasıl biri oldukları hakkında size çok şey anlatacak ve aynı zamanda kişiliği hakkında daha fazla bilgi edinmenize de yardımcı olacaktır. Örneğin, eğer “mizah” derse, şakayı seven bir yapısı olduğunu anlar ve birlikte eğlenebileceğiniz bir yapıya sahip olduğu fikrini edinebilirsiniz.

2. “Eğer kendi televizyon programın olsaydı, ne hakkında olurdu?”

Bu sorunun cevabı, karşınızdaki kişilerin sevdikleri TV programları dâhil olmak üzere öncelikleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca, karşınızdaki kişinin kendi hayatını nasıl gördüğünü anlamanıza da yardımcı olacaktır.

3. “Her gün fazladan bir saatin olsaydı, nasıl değerlendirirdin?”

Bu soru, karşınızdaki kişinin hobileri ve tutkuları hakkında size daha fazla bilgi vermesini sağlar ve bu kişiyle kuracağınız ilişkinin sınırlarını belirler. Ortak bir yönünüzün olup olmadığını öğrenebileceğiniz gibi, anlaşamayacağınız noktaları da görmenizi sağlar.

4. “Şu anda sahip olmadığın bir beceri isteseydin, ne isterdin?”

Bu soru da ise, karşınızdaki kişinin sevdiği özellikler hakkında daha fazla fikir sahibi olursunuz. “Satranç oynayabilmek” derse akıllı kişilerden hoşlandığını, ”gitar çalmak” derse müziğe karşı beğenilerinin olduğunu anlayabilirsiniz.

5. “Eski anılarının tümünü unutmayı mı seçersin, yoksa yeni anılar ekleyememeyi mi?”

Bu soru, tanımaya uğraştığınız kişinin ne kadar mutlu olduğuyla ve geçmişinde pişmanlıkları olup olmadığıyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

6. “Eğer hayatını arkadaşlarından biriyle değiştirme şansın olsaydı, kimle değiştirirdin?”

Her insan farklı şeylere önem verir. Kimi sadece para ister, kimi tercihini sevgiden yana kullanır, kimi ise bir aile hayali kurar. İşte bu sorunun cevabı, tanımaya çalıştığınız kişinin değer verdiği şeyleri öğrenmenize yardımcı olur.

7. “Seninle mutluluk arasında duran şey ne?”

Bu soru genellikle şaşırtıcı bir cevap içerir. Karşınızdaki kişi size zaten mutlu olduğunu, mutlulukla kendisi arasına duran hiçbir şey olmadığını söyleyebilir veya tamamen farklı bir şeyden söz edebilir. Bu soruya karşınızdaki kişinin vereceği cevap, onun mutluluktan ne anladığı size gösterebileceği gibi, size de ne yaparak onu mutlu edebileceğinizin ipucunu vermiş olur.

”Mutluluk daima yakınımızdadır, yakalamak için çoğu zaman elimizi uzatmak yeter.” – George Sand’ın sözüyle açılmış olan Yaşam Mutluluk Kategorisini ziyaret edin.

Artık daha yakından tanımak istediğiniz bir kişiyi gördüğünüzde, onunla oturun ve ona bu sorulardan bazılarını sorun. Unutmayın ki, insanları anlamak ve onlar hakkında fikir edinmek zor değildir. Sadece doğru soruları sormanız yeterlidir.

Bir yorum var

  1. Selinti Gazer Mayıs 24, 2017 Cevap ver

Bir Cevap Yazın