Makale Yazarlığı Hakkında

Bu yazı Blogdede.com’un sahibi Kurtuluş tarafından VuralEgemen.com için özel olarak hazırlanmıştır.

Makale yazmak, asıl anlamıyla bilimsel bir olgu hakkında bilgi içerikli yazı yazmak anlamına gelir. Asıl anlamıyla makale yazmanın pek çok önemli kriteri vardır. Bilimsel bir yazı olduğu için teferruatı da çok fazladır. Ancak bu yazımda bahsedeceğim makale yazarlığı, web siteleri için hazırlanan içerikler hakkındadır.

Yazıma başlamadan önce biraz kendimden bahsetmek isterim. İsmim Kurtuluş, 7 yıldan uzun bir zamandır blog yazarlığı yapan, bunun dışında SEO’yla sürekli içli dışlı olan ve her dönem farklı projelerin içinde yer almaya çalışan bir üniversite öğrencisiyim. 2 yıla yakın bir süredir kişisel blogumda yazılar yazıyorum ve sürekli olarak aktif tutuyorum. Vural abiyle de bloglarımız aracılığıyla tanıştık ve samimi olduk. Uzun zamandır kafamda olan misafir yazarlık düşüncesini böyle bir yazıyla gerçekleştirmek istedim.

Dönelim asıl konumuz olan makale yazarlığına. Aslında bu tür yazılar için “içerik” kelimesini daha uygun bulsam da, webmasterlar arasında yaygın kullanılan adı makaledir. Web siteler için yazılan içerikler, her ne kadar gerçek anlamda bir makale gibi bilimsel ve akademik olmasa da, bu makaleler için de dikkat edilmesi gereken pek çok önemli nokta vardır. Herkesin kendi sitesinin içeriğini kendi üretmesi gerektiğini düşünüyorum, ancak özellikle kurumsal firmalar bu işler için ajanslara ya da SEO uzmanlarına başvurmakta. Bu kişiler de makale işlerini webmaster forumlarında ya da aracı sitelerde ilan açan içerik editörlerine, yani makale yazarlarına vermektedir. Ancak bu işi yaptığını sanan pek çok insan, aslında olaya tam olarak hakim değildir. Buna rağmen forumlarda ve aracı sitelerde iş almaya devam eder. İşin kötü ve sektörün geleceği için ciddi kısmı da işverenlerin sırf ucuz yazıyor diye bu kişilere iş vermeye devam etmesidir.

Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İçerik üretmek herkesin başarılı olabileceği bir iş değildir. Öncelikle yetenekli olmak gerektiğine inanlardanım. Çünkü çok kötü yazmasına rağmen, bu işle sürekli uğraşan onlarca insanla tanıştım. Öncelikle içerik üretirken, o içeriğin neyle alakalı olduğunu net olarak belirlemek ve belli bir taslak çıkarmak gerekir. Bu iş kolay gibi görünse de bazen insanın saatlerini alabilir. Tabi kaliteli bir içerik için bu geçerlidir. Yoksa baştan savma, kolaylıkla yapılması da mümkündür.

Konu net olarak belirlendikten sonra, o konuda içerik üretecek kadar bilgiye sahip olmanız şarttır. Bunun için bazen uzun araştırmalar yapmanız gerekebilir. Özellikle internette fazla bilgi barındırmayan konularda kitaplardan bile yardım aldığım olmuştur. Sonuçta ben o konu hakkında yeteri kadar bilgi sahibi değilsem, okuyucuya da aktaracak pek bir şeyim olmayacaktır. Bence içerik üretmenin en önemli noktası bu kısımdır.

Yeterli bilgiyi edindikten sonra yazıya geçilir. Tavsiyem, yazınıza başlamadan başlık atmamanız yönündedir. İçerik oluştuktan sonra, yazdıklarınızı okuyup başlık belirlemek çoğu zaman daha etkili olur. Doğru başlık daha kolay bir şekilde atılır. Yazıyı yazarken; giriş, gelişme ve sonuç odaklı yazmak önemlidir. Pat diye konuya girmek, işin ciddiyetinin bozulmasına sebep olabilir. Ancak giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden herhangi birini fazla uzatmak da okuyucunun o sayfadan kaçmasına sebep olur. Gerektiği kadar yazmakta fayda var. Ne çok kısa olmalı, ne de çok uzamalı. Bir diğer nokta da dil ve imla kurallarıdır. Dilinizi sitenin ciddiyetine uygun olarak ayarlamalı, ziyaretçilerinize nasıl hitap edeceğinizi iyi düşünmelisiniz. İmla kuralları da pek çok insanın dikkat ettiği bir olgudur. Yıllarca bu kurallarla ilgili okullarda ders almamıza rağmen, imla kurallarından bihaber olan insanlar hala mevcuttur. Sayıları da azımsanmayacak kadar fazladır. Ancak unutulmamalıdır ki; kesinlikle makale yazarken en önemli noktalardan biri imladır.

Bu yazımda sadece makale yazısının içeriğinden bahsetmeye niyetlensem de, kullanılacak görsellerle ilgili de birkaç cümle kurmak istiyorum. İçeriğiniz için alakalı bir görsel seçmek ve bu görselin özgünlüğüne önem vermek gerekir. Özellikle arama motorları bu konuya oldukça fazla önem verir.

Son Sözler

Kaliteli içerikler üreten bir makale yazarı olmak için bol bol yazı okumakta fayda görüyorum. Özellikle kaliteli içerik üreten bloggerların bloglarında zaman geçirmek, yazılarını okumak ciddi katkılar sağlayacaktır.

 

Bir Cevap Yazın