Yozgat Gezisi ( Yozgat’ta Gezilecek Yerler)

Merhaba Sevgili Okur,

Bugün içeriklerin formatından değişik bir yazı ile karşınızdayım. Bu içeriğimiz bir gezi yazısı. Yozgat’ta yaşıyorum ama Yozgat’ı gezme fırsatını bir türlü bulamamıştım.

Adana’dan ziyaretimize gelen Hasan arkadaşımız ile güzel bir Yozgat Gezisi yaptık. Eğlenceli ve bir o kadar da bol fotoğraflı bir gezi oldu.

Gelin gezdiğimiz yerleri birlikte görelim. Bu vesile ile yolu Yozgat’a düşenler içinde Yozgat’ta Gezilecek Yerler listesi oluşturmuş olduk.


Yozgat Büyük Çapanoğlu Camii Mezarlığı

Gezimizin ilk bölümünde Yozgat Büyük Çapanoğlu Camii Mezarlığını ziyaret ettik. Tarihi bir mezarlık olması sebebi ile mezar taşları oldukça ilgi çekiyor.  Camiyi daha önce gezdiğimiz için bu bölümde yalnızca mezarlık bölümünü gezdik ve fotoğrafladık.

Buradaki mezar taşları ile ilgili bir de akademik çalışma mevcut. Meraklıları için Prof.Dr. Halit Çal’ın Yozgat Çapanoğlu Camisi Haziresindeki Mezar Taşlarında Tipler isimli akademik notlarına göz atabilirler.

Çapanoğlu Camii Çapanoğlu Ahmet Paşa’nın büyük oğlu Mustafa Bey tarafından 1779 yılında yaptırılmış tarihi bir eserdir. Caminin yapımı tamamlandıktan sonra etrafındaki arazinin bir bölümü eşrafın ileri gelenleri için mezarlık olarak tahsis edilmiş. Şuan vefat edenler defne edilmiyor ama içerisinde yaklaşık olarak 250 civarı mezar bulunuyor.

Bu bölümde 360 derece bir fotoğraf çektik.


 

Adana’dan ziyaretimize gelen ve birlikte gezdiğimiz arkadaşımız Hasan

Hayri İnal Konağı

2. durağımız Hayri İnal Konağı oldu. Hayri İnal kimdir sorusuna hemen cevap verelim. 1960’lı yıllarda Yozgat Belediye Başkanlığı yapmış bir siyasetçidir.

Yozgat, Merkez İstanbulluoğlu Mahallesi, Emniyet Caddesi üzerinde yer alan Hayri İNAL Konağı Osmanlı Dönemi sivil mimari eserlerinin güzel örneklerinden olup, Gayri Menkul Eski Eserler Yüksek Kuruluğu Başkanlığınca 1979 yılında Korunması Gerekli Eski Eserler kapsamına alınarak tescillenmiştir.

Konak bodrum kat hariç iki katlıdır. Bodrum taş, alt ve üst kat ahşap çerçeveler arası helik taş dolgu olarak inşa edilmiştir.

Birinci ve ikinci kat yükseklikleri ve duvar köşeleri ahşap silmelidir. Bodrum kat pencereleri silme taş çerçeveli demir şebekelidir. Güney cephesi boydan boya çıkmalı olup ikinci kat ahşap balkonlu, balkon demir şebekeli ve korkulukludur. Balkon ağaç konsollar üzerine bindirilmiştir. Binaya giriş güney cepheden sağlanmış olup kapı ahşap ve çift kanatlıdır. Birinci kat pencereleri ahşap çerçeveli, dikdörtgen şekilli ve demir şebekelidir. İkinci kat balkon pencereleri birinci kat balkon pencerelerinin aynısıdır. Doğu cephesi boydan boya çıkmalıdır. Çatıda çıkmalar üzerinde çatı sundurmaları mevcuttur. Çatı alaturka kiremit döşelidir. Kuzey cephesi ikinci katta iki cumbalı olup cumbalar ahşap konsollar üzerine bindirilmiştir.

Cümle kapısı taş çerçeveli, yuvarlak kemerli olup kapı kanadı ahşaptır. Ahşap kapı üzerinde rozet motifleri vardır. Cümle kapısı abidevi bir durum arz etmektedir. Kapı üzerinde alaturka kiremit örtülüdür. Batı tarafında taş çerçeveli düz kemerli ahşap kanatlı bir giriş kısmı vardır. Ayrıca ahşap konsollar üzerine oturtulmuş cumba mevcuttur. Duvar yüzeyleri tatlı kireç sıvalıdır.

Söz konusu Konak Kültür ve Turizm bakanlığının katkılarıyla 2007 yılında Yozgat Belediyesi tarafından restore edilerek yöre turizmine kazandırılmıştır.

Hayri İnal Konağı Resimleri

Yozgat Bölgesinde faaliyet gösteren kadın dernekleri tarafından yapılan el işleri gelir amaçlı konak içerisinde sergileniyor ve satışı yapılıyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.


Nizamoğlu Konağı (Yozgat Müzesi)

3. durağımız yine bir konak. Nizamoğlu Konağı. Yozgat ilinin merkezinde yer alan Nizamoğlu Konağı aynı zamanda müze olarak kullanılmaktadır. Bölgede yapılan kazı çalışmaları sonucu çıkarılan tarihi eserler yine Nizamoğlu Konağı içinde ve bahçesinde sergilenmektedir.

Nizamoğlu Konağı  1871’de yapılmış. Bugün müze olarak kullanılan yapı kırma çatılı, iki katlı, meyilli bir zemine oturan, doğu yüzü sokağa bakan, etrafı ufak bir bahçeyle çevrili bir konuttur. Zemin kat “U” planlı sofa etrafında sıralanan depo ve servis odalarından oluşur. “U”nun yatay kolu kareye yakın dikdörtgen şeklindedir. Kuzeyde eksende bahçeye çıkış kapısı ile doğu ve batıda; güney-kuzey doğrultusunda dikdörtgen planlı düz tavanlı odalar yer alır.girişin tam karşısında ise yine aynı doğrultuda bir kiler bulunmaktadır.

 

“U”nun dikey kolları üzerinde ise ikişer oda bulunmaktadır. Bu odaların arasında dikdörtgen koridorlar görülür. Bu koridorların batı kanattakine üst kata çıkış merdiveni yerleştirilmiştir. Merdivenin kuzeyindeki oda fırını olan mutfak şeklinde kullanılmaktadır. Üst kat alt katın tekrarı gibidir. Farklı yanı odalar daha büyük ve süslü, sofanın geniş ve eyvanlı olmasıdır. Bir sofa etrafına “U” şeklinde odalar sıralanmıştır. Sofanın güneyinde önü balkonlu bir eyvan bulunmaktadır. Odaların ön kısmını, sofa zemininden 1m. kadar yüksek bir galeri çevreler.

 

Galerilerin ön kısmı birbirlerine bağdadi kemerlerle bağlanmış 10 ince ağaç sütun ve araları parmaklarla örülmüştür. Sofaya kuzey cephe ekseninde yer alan yuvarlak kemerli bir kapıdan girilmektedir. Eyvanın iki yanındaki güneydoğu ve güneybatı köşe odaları özenle süslenmiştir. Bunlar gerek ahşap işçiliğinin, gerekse geç devir duvar resimlerinin çok değişik birer örneğini sunar. Bu odaların tavanları oyma, çakma, kafes oyma ve aplike tekniği ile yapılmış süslemelerle kaplıdır. Göbek kompozisyonu ortasında baş aşağıya sarkan çeşitli kıvrım ve çiçeklerden oluşan ajurlu bir sarkıt süsleme vardır. Bu sarkıtın dışa doğru güneş ışını gibi, kıvrımlı dal ve çiçeklerden oluşan uzantılar çıkar. Motifler aplike tekniği ile yapılmıştır. Giriş kapısının yanında yüklükler bulunur. Tavanın iç bükey kuşağında figürlü manzaralar gözükür.

 

Kuru fresko tekniği ile yapılan bu resimler çok renkli bir anlayışla ele alınmıştır. Konu zenginliği göze çarpar.

Nizamoğlu Konağı – Yozgat Müzesi Resimleri

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.


Yozgat’ta Eski Harabe Bir Ev

Yozgat’ta mahallenin ortasında duran bu ev harabe vaziyette durmaktadır. Herhangi bir restorasyon çalışması yok ancak etrafı kapatılmış içine girişe izin verilmiyor.


Yozgat Cevizli Konak

100 yılı aşkın süredir ayakta uran konak Yozgat’lılar tarafından Cevizli Konak yada Asırlık Konak ismi ile anılıyor. Konak Yozgat Belediyesi’nin Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’ndan aldığı 450 bin Tl’lik hibe ile restore ediliyor. Yozgat Belediye Başkanı gazetelere verdiği demeçlerde şöyle diyor;

“Şimdi yaklaşık 11-12 konağımız var. Bu sene bunların 3’ünü restore edeceğiz. Birisi de bu Cevizli Konak. Bu konağa 450 bin liralık desteği ORAN Kalkınma Ajansı’ndan sağladık. Kalan kısmını da belediye olarak biz tamamlayacağız. Konağın restore edilmesinin yanında çevresindeki kamulaştırmalarla yaklaşık 2,5 dönümlük bir arazi ortaya çıktı. Bu araziyi de mahalle halkının kullanımı için sosyal alan olarak değerlendireceğiz. Mahallemizin genci, yaşlısı, ihtiyarı, kadını, erkeği ve çocuğu bu bahçede de vakit geçirecek.”

Burasını bir lokanta olarak düşünüyoruz. Sadece Yozgat yemeklerinin sunulduğu, Yozgat’a özgü yemeklerin bulunduğu bilhassa da Tandır Kebabı’nın öne çıkartıldığı bir konak olsun istiyoruz. Hemen bu konağımızın ilerisinde bulunan bir konağımız var. Orayı da butik otel olarak düşünüyoruz.”

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.


Yozgat Nohutlu Tepesi

Yozgat’ı kuşbaşı görmek isteyenlerin mutlaka gitmesi gereken bir yer. Yakınlarında Nohutlu Baba Türbesi bulunmaktadır ancak orayı görme imkanımız olmadı.

Yozgat Nohutlu Tepesi’nden de 360 derece bir fotoğraf çektik.


Yozgat Cumhuriyet Meydanı ve Saat Kulesi

Yozgat Cumhuriyet Meydanı ve Saat Kulesi’ni ancak akşam hava karardıktan sonra görebildik.

Saat kulesi 1908 yılında dönemin belediye başkanı olan Tevfikizade Ahmet Bey tarafından yaptırılmıştır. Saat kulesinin üzerinde Nores Jura ve L.D. Odobey Gadet yazısı bulunmaktadır.

 


Böylelikle Yozgat Gezimizin de sonuna gelmiş olduk.

Yozgat’ın daha gezilecek bir çok yeri var. Onları biz bir sonraki gezimize bıraktık ama sizler için Yozgat’ta Gezilecek Yerler olarak sıralayalım.

  • Çeşka Kalesi
  • Başçavuş Camii
  • Karslıoğlu Konağı

Yozgat Gezilecek yerler listesi sadece Yozgat Merkez’i kapsamaktadır. Yozgat çevresi ve ilçelerinde de gezilecek-görülecek birçok yer bulunmaktadır.

 

2 Yorum var

  1. JD Sezer Haziran 12, 2017 Cevap ver
    • Yazar Haziran 12, 2017 Cevap ver

Bir Cevap Yazın