Babamın Tesbihleri

Merhaba sevgili okur,

Bugün sizlere ülkemizdeki birçok erkeğin vazgeçilmez aksesuarı tesbih konusundan bahsedeceğim. Blogumu takip edenler, hakkımda bölümünü okuyanlar bilir ki, rahmetli babama çok değer veririm ve sık sık onunla olan anılarımdan ve ondan öğrendiklerimden bahsederim.

Babam tesbih çekmeyi çok severdi. Hatta o kadar çok severdi ki, tesbihi olmadan evden dışarı adımını atmazdı. Kendine özel bir tesbih koleksiyonu da vardı. O muazzam tesbih koleksiyonundan bana da üç beş parça tesbihi sağlığında iken bana hediye etmeyi de ihmal etmemişti. Tesbih koleksiyonunun tamamı kız kardeşimde ve eminim ki benden daha ihtiyatlı ve özenli bir şekilde koruyordur.

Özel koleksiyon tesbih denildiği zaman babam için akan sular dururdu adeta. Her gittiği memleketten, her gittiği yerden mutlaka en az bir adet tesbih alırdı. Babamın tesbih merakını ve koleksiyonunu bilen arkadaşları da mutlaka tesbih hediye ederlerdi.

Özellikle Oltu tesbih konusunda çığır açmıştı. Birinin elinde gördüğü tesbihi bir dokunuşta gerçek oltu tesbih olup olmadığı konusunda karar verebilirdi.

Tesbih koleksiyonunda en çok oltu tesbih ile kehribar tesbih bulunurdu. Kehribar tesbih konusunda da bilgili ve tecrübeliydi.

İnternetten video izleme dönemleri hızla yayıldığı ve kolaylaştığı dönemlerde youtube gibi video izleme sitelerinde tesbih yapımı ile ilgili videolar izler ve kendisi de tesbih yapmayı denerdi.

Tesbih koleksiyonuna büyük özen gösterirdi. Örneğin belirli aralıklarla koleksiyonundan bazı tesbihleri çıkarır ve evin içerisinde bir kaç saat onu çekerdi. Niye böyle yaptığını sorduğumda ” tesbih küser evladım” diye nüktezan bir cevap verirdi.

Onların da bakıma ihtiyacı olduğunu, arada bir çekmek gerektiğini söylerdi ki hatta tesbihleri için özel bir balzam krem bile kullanırdı.

Şöylelemesine avucunun içine biraz balzam krem alıp tesbihi avuçlarının içinde ovuşturması hala gözümün önündedir.

Dışarı çıkarken takım elbise giymiş ise yanına aldığı tesbih başka, kot pantolon veya spor bir kıyafet giymiş ise yanına aldığı tesbih başka olurdu.

Namaz sonlarında yapacağı tesbihatlar içinde ayrı tesbihleri vardı. Yani dışarı çıkarken kullandığı tesbihleri namaz tesbihatı için kullanmaz, namaz tesbihatı için kullandığı tesbihleri de dışarıda kullanmazdı.

Bende tesbih çekmeyi seviyorum. Ancak öyle elimde sallamayı falan çok da sevmem. Sağ elimin yüzük ve orta parmağına doladığım tesbihi avucumun içinde hafif hafif çekerim.

Bunu da genellikle bir iş yapmadığım zamanlarda yaparım. Otobüs beklerken, sigara içerken vs..

Bugün bende babam gibi bir tesbih koleksiyonu yapmaya karar verdim. Maddi imkanımın yettiği sürece kıymetli tesbihleri toplamaya çalışacağım.

Tabi ki bu koleksiyonun en nadide parçaları da babamın sağlığında bana hediye ettiği tesbihler olacaklar.

İnternette gezinirken Tesbihouse.com isimli internet sitesi ile karşılaştım ve buradaki tesbihlerin modelleri hoşuma gitti. Fiyatları da makul gibi görünüyor. Bakalım nasip ise önümüzdeki ay alacağım maaş ile buradan bir tesbih satın alarak özel koleksiyonuma başlayacağım.

 

Bir Cevap Yazın